Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Spowiedź Szpiega - opis kolekcji

Spowiedź Szpiega - opis kolekcji

Nic na to nie poradzę, że lubię czytać. Z zainteresowaniem śledzę różne tanie serie książek, bo wbrew obiegowej opinii dobre i ciekawe pozycje można dostać za niewielkie pieniądze. Na rynku ukazała się kolekcja „Spowiedź Szpiega” i jako wielki fan powieści, filmów i ogólnie wszystkiego co ma jakikolwiek związek ze szpiegostwem pobiegłem do kiosku i kupiłem powieść „Druciarz, krawiec, żołnierz, szpieg” autorstwa Johna Le Carre.

Stare powiedzenie mówi, żeby nie oceniać książki po okładce, ale pierwsze wrażenia miałem, mówiąc delikatnie, mieszane. Do książki był przyczepiony duży karton z podstawowymi informacjami o serii, ofertą prenumeraty, a także PR-owym bełkotem o tym, że film na podstawie wspomnianej powieści otrzymał nominację do Oscara. Nie było jednak nigdzie informacji o czym ta książka jest. Takową można znaleźć z tyłu samej książki, ale to już dopiero po oderwaniu od tekturki. Pierwszy tom kolekcji „Spowiedź Szpiega” kosztuje 7.99 PLN, choć oczywiście jak się już niektórzy domyślają jest to cena promocyjna i dotyczy tylko pierwszego tomu. Za kolejne, których w sumie ma być 21, trzeba będzie zapłacić po 15.99 PLN (lub 11 PLN jeżeli zdecydujemy się na prenumeratę). Jak można zauważyć cena jest o złotówkę niższa niż w przypadku kolekcji „Mistrzowie Polskiej Fantastyki”.

Spowiedz Szpiega   opis kolekcji 135839,1


Trudno mi uniknąć porównań do wspomnianej wyżej kolekcji z tej prostej przyczyny, że obie serie wydaje wydawnictwo Edipresse Polska. Nieprzypadkowo w poprzednim akapicie wspominałem coś o nie ocenianiu książki po okładce. W przypadku bowiem „Mistrzów Polskiej Fantastyki” ktoś siedział i fajnie wymyślił jak zrobić, żeby były ładne, estetyczne i sprawiały, że książki nie wyglądają jak jakaś seria budżetowa. W przypadku serii „Spowiedź Szpiega” okładka jest po prostu brzydka, choć i owszem, lakierowanie miejscowe także się pojawia, ale w moim odczuciu nie tam, gdzie trzeba. Na plus zaliczam z kolei to, że książka jest w twardej oprawie. A na minus fakt, że tym razem w zestawie nie ma zakładki.

W kolekcji „Spowiedź Szpiega” zostaną wydane między innymi następujące pozycje: „Morderstwo doskonałe”, „Krawiec z Panamy”, „Nocny recepcjonista”, „Ludzie Smaileya”, „Wierny ogrodnik” czy „Russia House”. Niektóre z powyższych pozycji zostały z powodzeniem przeniesione na duży lub srebrny ekran. Tradycją kioskowych serii jest fakt, że grubsze książki zostały podzielone na dwa oddzielne tomy. Niespecjalnie mi to akurat przeszkadza.

W stosunku do kolekcji „Spowiedź Szpiega” mam bardzo mieszane odczucia. Zastanawiam się nawet czy nie lepiej zamiast kupić książki, to obejrzeć ich ekranizacje. Być może byłbym bardziej zadowolony, gdyby ta seria po prostu ładniej wyglądała. Z drugiej zaś strony książki Johna Le Carre są ciekawe i wciągające. Jeśli więc lubisz klimaty szpiegowskie, warto rozważyć zakup kolejnych pozycji w serii.


Marek „Wojman” Wojakowski
E-mail autora: wojman(at)me.com
Autor: Wojman


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow