Wyszukiwarka
Google

RPG.sztab.com
Logowanie
   Pamiętaj mnie

Rejestracja

Przypomnienie hasła
Hostujemy strony o grach
Gry Strategiczne


Polecane strony
Gry logiczne


.

Pół Wieku Poezji Później - recenzja filmu

Pół Wieku Poezji Później - recenzja filmu

Andrzej Sapkowski może sarkać do woli na „kradzież” sławy (oraz związanych z nią beneficjów) dokonaną przez serię gier wideo opracowanych przez CD Projekt RED, lecz zdaje się, iż tak naprawdę winien każdego dnia błogosławić myśl o podzieleniu się swymi prawami autorskimi z polskim deweloperem, gdyż zdjął on swoiste odium niesławy związane z pamiętną kinową adaptacją, skłaniającą coniektórych do – błędnego! – wrażenia, iż niejaki Geralt z Rivii jest postacią nawet nie rubaszną, co pocieszną, wręcz zawstydzającą. Tymczasem sukces egranizacji sprawił, że Biały Wilk stał się postacią modną, wyzwoloną z nadwiślańskiego nawet nie gorsetu, co pęt. W konsekwencji obecnie raczeni jesteśmy istnym wysypem produkcji nawiązujących do Rzeźnika z Blaviken, jedną z nich jest zaś „Pół Wieku Poezji Później”.

Już na wstępie należy mieć na uwadze fakt, że film ten jest produkcją niekomercyjną (nie mylić z „amatorską”), o czym zresztą widz jest informowany na samym początku. I właśnie hasło „od fanów dla fanów” tak naprawdę najlepiej oddaje jego istotę. Tak pochlebnie, jak i bardziej krytycznie.

Pol Wieku Poezji Pozniej   recenzja filmu 154915,1


Utwór ten początkowo kreowany był z myślą o około trzydziestominutowej formie, ostatecznie jednak raczeni jesteśmy ponadpółtoragodzinnym materiałem – autorzy wyraźnie czerpali zbyt wiele przyjemności z produkcji, by ostatecznie pozwolić sobie na swoisty „teledysk” – sek w tym, iż chyba niekoniecznie podołali temu wyzwaniu pod względem scenariuszowym, niektóre ujęcia zdają się bowiem zupełnie zbędne, a przynajmniej dość miałkie i psychologicznie mało prawdopodobne; zabrakło pewnego dopieszczenia detali.

Aktorstwo poszczególnych odtwórców również budzi wątpliwości. Niewątpliwie nie mamy bowiem do czynienia z tzw. prawdziwkami czy naturszczykami, jakkolwiek dla szerszego grona są oni niewątpliwie osobami dość anonimowymi. Świadomi początku swej drogi starają się nie popaść w przesadę, acz niestety mają problem z zachowaniem właściwego balansu pomiędzy przedramatyzowaniem a zbyt oszczędną ekspresją. Dostrzegalne jest to zwłaszcza na tle gościnnych występów bywalców srebrnego i wielkiego ekranu w osobach Zbigniewa Zamachowskiego i Andrzeja Strzeleckiego, którzy wręcz oszałamiają swą swobodą.

Pol Wieku Poezji Pozniej   recenzja filmu 154915,2


Łowcy kulturowych (czy popkulturowych) nawiązań będą mieli używanie w przypadku rzeczonego filmu, zwłaszcza że takowe są dość dyskretne i wymagają nie tylko stosownej wiedzy, lecz i spostrzegawczości. Niestety z myślą o ich zakamuflowaniu twórcy część dialogów bądź scen pozbawili pierwszoplanowej wymowy, co sprawia, że mogą się one jawić jako odległe od typowego dla Andrzeja Sapkowskiego stylu.

Pewne wątpliwości budzi również oprawa techniczna. Z jednej strony przypadła mi do gustu muzyka – mocno zresztą inspirowana wiadomą serią gier – jak też ogólna oszczędność twórców w sięganiu po efekty specjalne (te są dość hoffmanowskie w formie), z drugiej jednak daje o sobie znać polska klątwa w zakresie udźwiękowienia. I nie oglądajcie sceny po napisach końcowych!

Pol Wieku Poezji Pozniej   recenzja filmu 154915,3


„Pół Wieku Poezji Później” – czy też „Alzur’s Legacy” we współczesnej lingua franca – to film wywołujący ambiwalentne uczucia, w dużej mierze zależne od nastawienia widza przed samym jego uruchomieniem. Nie jest on krępujący jak produkcja z 2001 roku, lecz i swym poziomem nie dorównuje egranizacji. Pozostaje jedynie liczyć, że nie jest to ostatnie słowo autorów. Z pewnością po tej projekcji nie będą oni mieli problemów z pozyskaniem kolejnych środków.


Piotr „Klemens” Kociubiński
E-mail autora: klemens(at)sztab.com


Autor: Klemens


Przedyskutuj artykuł na forum

Ustaw Sztab jako strone startowa O serwisie Napisz do nas Praca Reklama Polityka prywatnosci
Copyright (c) 2001-2013 Sztab VVeteranow